Жіночі вишиванки - не тільки традиційний одяг з багатою історією і символікою, але і сучасний, витончений патріотичний образ багатьох українок. Вишиванки можуть бути виготовлені з таких матеріалів, як льон, бавовна чи коноплі, прикрашені вишитими мотивами різноколірних ниток. Будь-яка вишита жіноча сорочка - це вираз мистецтва. При цьому різні регіони України виготовляють вишиванки зі своїми, унікальними мотивами та кольорами. Більш детально про історію, традиції, забобони й сучасні аспекти вишиванок ми розповімо в нашій статті.

Які бувають вишиванки?

Купити вишиванку в Ужгороді. Продаж вишиванок в Ужгороді.
Купити вишиванку в Ужгороді. Продаж вишиванок в Ужгороді.

Продаж жіночих вишиванок в Ужгороді

Насамперед вишиванки являють собою елемент української культури та спадщини, що бережуть традиції та історію України. Сучасні вишиті сорочки мають як традиційні, так і сучасні мотиви, тому їх носять не тільки як народний одяг, але і використовують у як модний образ. Сьогодні вишиванки виготовляють як вручну, так і використовуючи сучасні вишивальні технології. 

Залежно від регіону, звичаїв та традицій, жіночі українські вишиті сорочки поділяють та типи. Розглянемо декілька із них для прикладу:

  1. Вишиванка з Галичини. Такий тип вишитої сорочки характеризується не тільки яскравими кольорами, але і неодмінно присутнім геометричним орнаментом. Для цього вишивальниці використовують різні геометричні форми: трикутники, ромби, хрестоподібні мотиви.
  2. Вишиванка з Полтавщини характеризується великою кількістю рослинних мотивів: квітів, листям, гіллям. При цьому кольорова гамма не така яскрава, як у галицької вишиванки - вишивальниці з Полтавщини використовують у вишивці відтінки коричневого, зеленого, червоного.
  3. У вишитих жіночих сорочках з Поділля використовують доволі широкі смуги та геометрію. Вишиванки з Поділля символізуються вишитими рукавами та широким орнаментом на грудях і спині.
  4. Вишиті сорочки з Волині відрізняються візерунками символів хреста, сонця, квітів. Кольорова палітра цих вишиванок досить яскрава - чорна, синя, зелена, жовта.
  5. Стиль вишиванки з Полісся характеризується густою вишивкою з використанням білого та червоного відтінків ниток. Сорочка оснащена геометричними мотивами, також може містити рослинну та тваринну символіку.
  6. Закарпатські вишиванки відрізняються не тільки різноманітністю геометричних орнаментів, але й використанням яскравої палітри. В таких сорочках можна зустріти червоний, синій, чорний, жовтий та зелений кольори. Вишиванки мають велику кількість деталей та розпису на рукавах, грудях, комірі та знизу сорочки.

Це лише кілька прикладів, якими можуть бути вишиванки. При цьому варто зазначити, що всі вишиті сорочки є унікальними та мають символічне значення. Так, орнаменти на вишиванках можуть символізувати сонце, зірку, рослинні мотиви або хрест, відображати народні вірування та символи, що мають захисні властивості. Однак конкретні значення кольорів або орнаменту варіюються залежно від регіону та інтерпретації. Розглянемо це питання більш детально.

Що означає колір та фон вишиванки?

Більшість вишиванок створюється на білому полотні. І цьому є пояснення, адже білий колір вишиванки вважається символом чистоти, невинності, духовності. Також цей колір у вишивці вказує на сонячне світло, благодать. 

Червоний колір у вишитих сорочках символізує життя, силу, любов, світло та вогонь. На червоному фоні вишивають сорочки, щоб відобразити енергію та щедрість.

Синій колір вишиванки вказує на глибину та духовність. Також цей відтінок використовують у вишивці як вірність, мудрість, небесні сили.

Жовтий колір та фон вишиванки, що є дуже популярним сьогодні, символізує світло, сонце, радість, щастя та родючість. А ще цей колір використовують у вишивці як символ миру, перемоги.

Зелена вишивка на сорочці символізує природу, плодючість, вічний життєвий цикл. Також відтінки зеленого використовують у вишивці, як символ свіжості, надії на краще, гармонії.

Чорний колір вишиванки символізує силу, мужність та солідарність. Вишиванка в чорному кольорі може використовуватися для вираження самобутності, сили духу, пам'яті про предків та спротиву.

Слід зазначити, що палітра кольорів жіночих вишиванок має не тільки регіональні, але й індивідуальні варіації, тож їх інтерпретація напряму залежить від традицій того чи іншого регіону або фантазії вишивальниці.      

Які забобони пов’язані з жіночими вишиванками?

Не таємниця, що всі предмети народної культури пов’язані з різними забобонами. Жіночі вишиванки не є виключенням. Наші пращури вважали, що вишивати жіночу сорочку неодруженій дівчині не можна. Крім того, існувало повір’я, що невістка не повинна вишивати сорочку для своєї незаміжньої коліжанки, оскільки це може призвести до розпаду родини.

В давні часи існувала заборона вишивати сорочку собі -  це може принести нещастя та біль вишивальниці. Тому за традиційною сорочкою раніше звертались до старших людей, які не були близькими родичами та мали досвід у вишивці. 

Існували вірування, що вишиванки потрібно вишивати в певні дні тижня - понеділок, середу, четвер. А от від вишивки в інші дні слід відмовитись, бо це може принести нещастя. Також вважалося, що вишиту сорочку не можна носити під час трауру.

І наостанок найрозповсюдженішим забобоном є заборона розшивати орнаменти на певних місцях вишиванки. Так, наші пращури не розшивали орнаменти павутиною на грудях, тому що це може призвести до втрати свого шляху в житті. 

Однак важливо зазначити, що всі перелічені забобони не мають наукового підтвердження, тобто є лише традиційними віруваннями.

Цікаво про сучасні вишиванки

Ми вже згадували, що сьогодні вишиванки стали важливим атрибутом стильного українського одягу. Такі сорочки поєднують в собі не тільки давні орнаменти, але і сучасні тенденції. До особливостей модних дизайнерських вишиванок слід віднести наступне:

  1. Дизайн. Сучасні вишиванки мають не тільки нові форми, але і візерунки, що виходять за межі традиційних орнаментів. Вишивальниці не бояться експериментувати з геометричними формами, додають абстрактні мотиви, графічні елементи. Сучасна вишиванка може бути не тільки сорочкою, а й платтям, жилетом тощо. 
  2. Нові матеріали. Сьогодні у вишивці жіночих традиційних сорочок використовують не тільки льон чи бавовну, а й такі тканини, як шовк, вовна, синтетичні матеріали.
  3. Стиль. Більшість сучасних дизайнерів комбінують елементи традиційної вишиванки з елементами інших культур та створюють нові модні тенденції. Сьогодні можна зустріти вишиванку з геометричною абстракцією, незвичною флористикою. Також популярними є вишиванки, виконані у вінтажному стилі.
  4. Кольори. Сучасні вишиті сорочки - яскраві, багаті насиченою палітрою, з переходами від традиційних пастельних кольорів до сучасних флуоресцентних. 

Крім того, варто зазначити, що сьогодні українські жіночі вишиванки можуть мати нестандартні форми, такі як короткі рукави, кроп-топ тощо. Вони відображають сміливі кольорові поєднання, абстрактні малюнки та можуть містити елементи персоналізації -  ім’я, ініціали або символіку, важливі для власниці. 

Всі перелічені елементи дозволяють сучасним жіночим вишиванкам бути унікальними, при цьому універсальними та доступними для всіх, а ще зберігати традиції та ознаки української культури. Тож якщо у вашому гардеробі ще немає вишиванки, то радимо вам придбати її, щоб на власному досвіді оцінити всі переваги традиційного українського одягу.

 

Останні товари на сайті (свіжі надходження)

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ

X

Швидке замовлення